Den zdarma a jednodenní vstup vám můžeme zaručit pouze s rezervací. Zarezervujte si je prosím předem.

Vítejte v Locusu!

Locus Workspace je coworkingové centrum fungující v angličtině v Praze na Vinohradech, jehož záměrem je pomáhat freelancerům, živnostníkům, digitálním nomádům a jiným nezávislým profesionálům pracovat co nejlépe.
Naši členové pocházejí z více než 25 zemí a pořádáme akce v angličtině, které účastníkům pomáhají být produktivnější v práci a jsou také příležitostí ke sdílení odborných znalostí a budování pocitu sounáležitosti s ostatními členy. V Locusu se Vám bude PRACOVAT LÉPE.

 

 

VYZKOUŠEJTE ZDARMA

Přijďte si bez závazku vyzkoušet jak by se vám v Locusu pracovalo – První návštěva zdarma!

Den ZDARMA!

 

 

 Členství

Ceny jsou uvedeny včetně DPH

Fixní stůl

6500 Kč / měs.

Nonstop

5000 Kč / měs.

8denní

2800 Kč / měs.

Večerní & víkendové

2150 Kč / měs.

Virtuální

4250 Kč / 6 měs.

Denní vstupné za 550 Kč / den

Zarezervovat

 

Excellent
Based on 224 reviews
Petr Pospíšil
Petr Pospíšil
February 5, 2024.
Amazing co-working with great people, great vibes and lots of social activities. I totally recommend it. The only minor issue is the lack of phone booths on busy days on daily stand-ups. But manageable.
Zied Hamdi
Zied Hamdi
January 9, 2024.
Excellent space to work in, cool mindset and effective work environment
Pavel5 Najmi
Pavel5 Najmi
January 3, 2024.
Locus nejsou pro mě jen kanceláře, ale komunita super lidí se společnými aktivitami, které nás dávají dohromady, ikdyž každý pracujeme v jiné oblasti.
Adam Safadi
Adam Safadi
December 5, 2023.
A really cool and welcoming place thanks to the wonderful admins! Highly recommended, definitely one of the best in Prague.
Diogo Matos
Diogo Matos
December 1, 2023.
Cozy space, not corporate-feeling like the other coworks in Prague. Good community, events happening every day (including weekends). Definately has the right coworking vibes.
Sean Gransee
Sean Gransee
November 6, 2023.
Great spot for digital nomads trying to get some work done. I spent a month in Prague, and joining Locus was one of the best decisions I made that month. This is the only co-working space I've been to where I felt like it was easy to actually meet people. I loved the weekly Wednesday lunches. (All of this is optional. If you just want to focus and not talk to anyone, you can do that too.) The members are a good mix of Czech people and foreigners. Everyone is super welcoming and speaks English. If I'm ever back in Prague for more than a few days, I'd absolutely come back to this space again. Cool view of the Žižkov TV Tower as well!
Michaela Černá
Michaela Černá
November 3, 2023.
Skvělá atmosféra a příjemné prostředí podkrovního bytu v srdci Vinohrad. Schází se tam fajn lidé, mají dobrou kávu a Locus nabízí taky spoustu mimopracovních aktivit, takže se člověk rychle zabydlí. Vřele doporučuju.
Prem Prabodh
Prem Prabodh
October 26, 2023.
Pretty cool and comfortable co-work space with some nice activities
Brady Ryun
Brady Ryun
October 3, 2023.
Locus is the best space in Prague to get work done, meet fun people, and be a part of a community of professionals.
Oliver Mattison
Oliver Mattison
September 29, 2023.
I have been working at Locus Workspace for almost 2 months now, and have to say that it provides everything you could want to meet your work needs. The staff is incredible and the coffee is good, too! Thank you Locus!